Prompter - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Prompter Kelime Kökeni

İng prompter dürtücü, a.a. İng to prompt dürtmek, uyarmak Lat promptus hazır, el altında, ortada Lat prōmere hazırlamak, ortaya çıkarmak, öne koymak Lat pro+1 emere, empt- almak  prim

Tarihte En Eski Kaynak

tele-prompter "metin hatırlatıcı cihaz" [ h (1997) ]
prompter [ m (1995) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce prompter "dürtücü, metin hatırlatıcı cihaz" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce to prompt "dürtmek, uyarmak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Latince promptus "hazır, el altında, ortada" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Latince prōmere "hazırlamak, ortaya çıkarmak, öne koymak" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince emere, empt- "almak" fiilinden pro+1 önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için prim maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Türkçe terim İngilizceden alıntı olduğu halde 'Fransızcalaştırılmıştır'. Karş. Fransızca pronostic (aynı anlamda).

Etiketler: İngilizce, Türeme, İngilizce, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.