Prizma - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Prizma Kelime Kökeni

Fr prisme, prismat- geometride bir şekil << OLat prisma EYun prîsma πρῖσμα kesit EYun príō πρίω (testere ile) kesmek +ma

Tarihte En Eski Kaynak

"mühendislikte kullanılan bir alet" [ c (1931) : nikelajlı şakul, 20'şer metroluk kabzalı çelik şerit, menşurlu prizma, hesap makinesi ]
"geometride üç boyutlu şekil" [ c (1940) : bu oyun basit görünürse de yuvarlak şekiller yahud prizma tarzındaki şekiller için hiç şüphesiz güçtür ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca prisme, prismat- "geometride bir şekil" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince prisma sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca prîsma πρῖσμα z "kesit" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca príō πρίω z "(testere ile) kesmek" fiilinden +ma sonekiyle türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

Fransızca préhistoire veya Almanca vorgeschichte karşılığı olarak Türkçeleştirilip, telaffuzu Eski Yunanca veya Latinceye benzetilmiştir.

Etiketler: Fransızca, Ses evrimi, Orta Latince, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.