Priz - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Priz Kelime Kökeni

Fr prise 1. tutma, alma, 2. elektrik alma yeri Fr prendre, pris- tutmak, almak << Lat praehendere, praehens- tutmak Lat pre+ *hendere << HAvr *ghend- ele almak, tutmak

Tarihte En Eski Kaynak

"elektrik bağlantı yeri" [ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]
"betonun donması"

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca prise "1. tutma, alma, 2. elektrik alma yeri" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca prendre, pris- "tutmak, almak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Latince praehendere, praehens- "tutmak" biçiminden evrilmiştir. Latince biçim Latince yazılı örneği bulunmayan *hendere fiilinden pre+ önekiyle türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ghend- "ele almak, tutmak" biçiminden evrilmiştir.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Fransızca, Ses evrimi, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.