Presbiteryen

İng presbyterian "rahipçi", İngiliz kilisesinde piskopos hiyerarşisini reddeden mezhep EYun presbýter πρεσβύτερ [kıy.] daha yaşlı kişi, dede, erken Hıristiyanlıkta ihtiyar heyeti mensubu EYun présbys πρέσβυς yaşlı, önder << HAvr *pres-gʷu- önde-giden

Tarihte En Eski Kaynak

[ Meydan-Larousse (1969) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce presbyterian ""rahipçi", İngiliz kilisesinde piskopos hiyerarşisini reddeden mezhep" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Eski Yunanca presbýter πρεσβύτερ z "daha yaşlı kişi, dede, erken Hıristiyanlıkta ihtiyar heyeti mensubu" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca présbys πρέσβυς z "yaşlı, önder" sözcüğünün tafdilidir. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *pres-gʷu- "önde-giden" biçiminden evrilmiştir.

Ek Bilgi

Fransızca préhistoire veya Almanca vorgeschichte karşılığı olarak Türkçeleştirilip, telaffuzu Eski Yunanca veya Latinceye benzetilmiştir.

Etiketler: Alıntı, İngilizce , Türeme, Antik Yunanca, kıyaslama, Arapça ism-i tafdil, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır. Presbiteryen ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play