Prafa - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Prafa Kelime Kökeni

Fr préférence tercih, bir iskambil oyunu Lat preferentia tercih, öncelik Lat praeferre, praelat- öne taşımak, öncelemek, tercih etmek Lat pre+ ferre, lat- taşımak  fertilite

Tarihte En Eski Kaynak

preferans "bir iskambil oyunu" [ Vartan Paşa, Akabi Hikâyesi (1851) : daha bir iki kişi gelirler epeyi olur eyleniriz, otuzbir yahud pıreferans oynarız. ]
preferans [ Terakki (gazete) (1869) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca préférence "tercih, bir iskambil oyunu" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince preferentia "tercih, öncelik" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince praeferre, praelat- "öne taşımak, öncelemek, tercih etmek" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince ferre, lat- "taşımak" fiilinden pre+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için fertilite maddesine bakınız.

Etiketler: Fransızca, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.