Podyum

Lat podium dayanak, seki, paye EYun pódion πόδιον [küç.] "ayakçık", a.a. EYun poús, pod- πούς, ποδ- ayak +ion << HAvr *pod- a.a. HAvr *ped-1 a.a.  pa

Tarihte En Eski Kaynak

"sahnede yükseltilmiş bölüm" [ m (1963) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Latince podium "dayanak, seki, paye" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Eski Yunanca pódion πόδιον z ""ayakçık", dayanak, seki, paye" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca poús, pod- πούς, ποδ- z "ayak" sözcüğünün küçültme halisidir. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *pod- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *ped-1 kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için pa maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Platon"un Sympósion adlı eserinde Sokrates karakterinin savunduğu aşk türünden ötürü. ● Filozofun adı tarihçi Diogenes Laertius"a göre çok geniş olan alnından ötürü verilmiştir.

Etiketler: Alıntı, Klasik Latince, Antik Yunanca, küçültme, Türeme, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili , Aynı anlamda kategori veya etiketlerine bağlıdır. Podyum ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play