Podyum - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Podyum Kelime Kökeni

Lat podium dayanak, seki, paye EYun pódion πόδιον [küç.] "ayakçık", a.a. EYun poús, pod- πούς, ποδ- ayak +ion << HAvr *pod- a.a. HAvr *ped-1 a.a.  pa

Tarihte En Eski Kaynak

"sahnede yükseltilmiş bölüm" [ m (1963) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Latince podium "dayanak, seki, paye" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Eski Yunanca pódion πόδιον z "'ayakçık', dayanak, seki, paye" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca poús, pod- πούς, ποδ- z "ayak" sözcüğünün küçültme halisidir. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *pod- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *ped-1 kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için pa maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Platon'un Sympósion adlı eserinde Sokrates karakterinin savunduğu aşk türünden ötürü. ● Filozofun adı tarihçi Diogenes Laertius'a göre çok geniş olan alnından ötürü verilmiştir.

Etiketler: Klasik Latince, Antik Yunanca, küçültme, Türeme, Antik Yunanca, bkz: Yabancı ekler, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.