Pnömoni - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Pnömoni Kelime Kökeni

Fr pneumonie akciğer iltihabı, zatürree EYun pneúmōn πνεύμων akciğer EYun pnéō πνέω nefes almak, solumak << HAvr *pneu- a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

[ Özön, Türkçe-Yabancı Kelimeler Sözlüğü (1961) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca pneumonie "akciğer iltihabı, zatürree" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca pneúmōn πνεύμων z "akciğer" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca pnéō πνέω z "nefes almak, solumak" fiilinden türetilmiştir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *pneu- biçiminden evrilmiştir.

Ek Açıklamalar

Platon'un Sympósion adlı eserinde Sokrates karakterinin savunduğu aşk türünden ötürü. ● Filozofun adı tarihçi Diogenes Laertius'a göre çok geniş olan alnından ötürü verilmiştir.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.