Pleksiglas - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Pleksiglas Kelime Kökeni

marka Plexiglass polimetil metrakrilat'ın ticari adı 1933 Rohm and Haas Co., ABD. § Lat plexus kat, tabaka (Lat plectere, plex- katlamak ) İng glass cam (Lat glacies buz )  pli, glase

Tarihte En Eski Kaynak

"bir tür şeffaf plastik madde" [ Meydan-Larousse (1969) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Plexiglass "polimetil metrakrilat'ın ticari adı" ticari markasından alıntıdır. (İlk kullanımı: 1933 Rohm and Haas Co., ABD.) Bu sözcük Latince plexus "kat, tabaka" (NOT: Bu sözcük Latince plectere, plex- "katlamak" fiilinden türetilmiştir. ) ve İngilizce glass "cam" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: İngilizce sözcük Latince glacies "buz" sözcüğünden alıntıdır. ) Daha fazla bilgi için pli, glase maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

İngilizce fiilin Almanca eşdeğeri olan pflegen (ilgilenmek, bakmak) özgün anlamını korumuştur.

Etiketler: ticari marka, İlk kullanım, Bileşik kelime, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, İngilizce, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.