Glase - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Glase Kelime Kökeni

Fr glacé 1. buzlu, donuk, 2. cam gibi Fr glacer dondurmak, camlaştırmak Lat glaciēs buz << HAvr *gl-k- HAvr *gel-2 soğuk, donmak  jöle

Tarihte En Eski Kaynak

"bir tür parlak cila" [ Ahmet Rasim, Şehir Mektupları (1899) : Boyacılar ... "glase de var" diye söyleniyorlar. ]
"kristalleşmiş şekerleme" [ (1810 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca glacé "1. buzlu, donuk, 2. cam gibi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca glacer "dondurmak, camlaştırmak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Latince glaciēs "buz" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *gl-k- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *gel-2 "soğuk, donmak" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için jöle maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

İngilizce glass (cam) Fransızcadan alınmıştır.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Fransızca, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.