İdentifikasyon - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

İdentifikasyon Kelime Kökeni

Fr/İng identification 1. özdeşleşme, özdeşleştirme, 2. kimlik belirleme Fr/İng identifier/identify +tion Fr/İng identité/identity 1. özdeşlik, 2. kimlik OLat identitas özdeşlik Lat idem aynı, özdeş Lat id o  id, faktör

Tarihte En Eski Kaynak

"psikolojide kişinin kendi kimliğini tanımlayışı" [ Kriton Dinçmen, Psikiyatri El Kitabı (1967) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca ve İngilizce identification "1. özdeşleşme, özdeşleştirme, 2. kimlik belirleme" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca ve İngilizce identifier veya identify sözcüğünden +tion sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Fransızca ve İngilizce identité veya identity "1. özdeşlik, 2. kimlik" sözcüğünden türetilmiştir. Fransızca sözcük Geç Latince identitas "özdeşlik" sözcüğünden alıntıdır. Geç Latince sözcük Latince idem "aynı, özdeş" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Latince id "o" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için id, faktör maddelerine bakınız.

Etiketler: Fransızca ve İngilizce, Türeme, Fransızca ve İngilizce, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Fransızca ve İngilizce, Orta Latince, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.