Plebisit

Fr plébiscite siyasi bir konuda halk oyuna başvurma Lat plebiscitum Eski Roma"da halk meclisince alınan karar § Lat plebs halk, avam Lat scitum kararname, bildiri (Lat scire, scit- bilmek )

Tarihte En Eski Kaynak

[ Ali Fuat Türkgeldi, Mesail-i Mühimme-i Siyasiye (1866) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca plébiscite "siyasi bir konuda halk oyuna başvurma" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince plebiscitum "Eski Roma"da halk meclisince alınan karar" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince plebs "halk, avam" ve Latince scitum "kararname, bildiri" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Latince sözcük Latince scire, scit- "bilmek" fiilinden türetilmiştir. )

Kelime Telaffuzu

Plebisit kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Plebisit nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Klasik Latince, Bileşik kelime, Bileşik kelimenin devamı, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play