Plankton

Alm plankton mikroskopik deniz canlısı Viktor Hensen, Alm. fizyolog (1835-1924). EYun plánkton πλάνκτον gezen şey, aylak EYun plazō, plank- πλαζω, πλανκ- amaçsızca gezmek, dolanmak << HAvr *pelə-2 a.a.  planet

Tarihte En Eski Kaynak

[ TDK, Türkçe Sözlük, 1. Baskı (1945) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Almanca plankton "mikroskopik deniz canlısı" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: Viktor Hensen, Alm. fizyolog (1835-1924).) Almanca sözcük Eski Yunanca plánkton πλάνκτον z "gezen şey, aylak" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca plazō, plank- πλαζω, πλανκ- z "amaçsızca gezmek, dolanmak" fiilinden türetilmiştir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *pelə-2 biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için planet maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Karş. Eski Yunanca plakóeis (yufka). Aynı kökten İngilizce flake (tabaka, yonga), Latince placere (sakinleşmek, durgun olmak).

Etiketler: Alıntı, Almanca , İlk kullanım, Antik Yunanca, Türeme, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili , Aynı anlamda kategori veya etiketlerine bağlıdır. Plankton ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play