Planör

Fr planeur motorsuz uçak Fr planer düz bir satıh üzerinde kaymak, kanat çırpmadan uçmak +or Lat planus düz, yayvan, yassı << HAvr *pelə-2 yayılmak, açılmak  plato

Tarihte En Eski Kaynak

[ TDK, Türkçe Sözlük, 1. Baskı (1945) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca planeur "motorsuz uçak" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca planer "düz bir satıh üzerinde kaymak, kanat çırpmadan uçmak" fiilinden +or sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Latince planus "düz, yayvan, yassı" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *pelə-2 "yayılmak, açılmak" biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için plato maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Latince sözcüğün iki anlamı arasındaki ilişki açık değildir. Modern anlam 16. yy"da İtalyanca"da oluşmuştur.

Kelime Telaffuzu

Planör kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Planör nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play