Piyasa

Ven piàsa [İt piazza] meydan, çarşı, pazar yeri Lat platea meydan EYun plateîa odós πλατεῖα οδόσ cadde, geniş yol EYun platýs πλατύς yassı, düz, yayvan HAvr *plat- yayılmak, yassılmak  plato

Tarihte En Eski Kaynak

"1. meydan, çarşı, 2. rayiç çarşı fiyatı" [ Ahmet Vefik Paşa, Lugat-ı Osmani (1876) ]
"3. gezinti" [ Ahmet Rasim, Şehir Mektupları (1899) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Venedikçe piàsa "meydan, çarşı, pazar yeri" sözcüğünden alıntıdır. Venedikçe sözcük Latince platea "meydan" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca plateîa odós πλατεῖα οδόσ z "cadde, geniş yol" deyiminden alıntıdır. Yunanca deyim Eski Yunanca platýs πλατύς z "yassı, düz, yayvan" sözcüğünden türetilmiştir. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *plat- "yayılmak, yassılmak" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için plato maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Yunanca biçim MÖ 2. binyıla dek tesbit edilebilse de nihai kökeni açık değildir. İngilizce phial, Fransızca phiale (ayaklı kadeh) Yunancadan alınmıştır.

Etiketler: Alıntı, Venedikçe, Klasik Latince, Antik Yunanca, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır. Piyasa ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play