Pertavsız - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Pertavsız Kelime Kökeni

Fa partav sūz پرتو سوز büyülteç § Fa partav پرتو ışık (İr per+2 *tap- ısı, ışık ) Fa sūz سوز yakan (Fa sōχtan, sūz- سوختن, سوز yanmak, yakmak )  tav2, softa

Tarihte En Eski Kaynak


Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça partav sūz پرتو سوز z "büyülteç" deyiminden alıntıdır. Farsça deyim Farsça partav پرتو z "ışık" (NOT: Bu sözcük Proto-İranca (Ana-İranca) yazılı örneği bulunmayan *tap- "ısı, ışık" sözcüğünden per+2 önekiyle türetilmiştir. ) ve Farsça sūz سوز z "yakan" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Farsça sözcük Farsça sōχtan, sūz- سوختن, سوز z "yanmak, yakmak" fiilinden türetilmiştir. ) Daha fazla bilgi için tav2, softa maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

r--r > r--l dissimilasyonu tüm dillerde tipiktir.

Etiketler: Yeni Farsça, Bileşik kelime, Yeni Farsça, Türeme, Proto İranik veya bir İrani dil, Yeni Farsça, Türeme, Yeni Farsça kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.