Personel - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Personel Kelime Kökeni

Fr personnel 1. kişisel (sıfat), 2. bir tiyatro oyunundaki kişilerin tümü, a.a. (isim) << OLat personalis kişiliğe ilişkin, kişisel Lat persona 1. tiyatro maskesi, 2. tiyatroda canlandırılan kişi, karakter +alis Etr

Tarihte En Eski Kaynak

"bir ekibi oluşturan kişilerin tümü" [ c (1930) : mütehassıs personel yetiştirmeğe müteveccihtir ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca personnel "1. kişisel (sıfat), 2. bir tiyatro oyunundaki kişilerin tümü, bir ekibi oluşturan kişilerin tümü (isim)" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince personalis "kişiliğe ilişkin, kişisel" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince persona "1. tiyatro maskesi, 2. tiyatroda canlandırılan kişi, karakter" sözcüğünden +alis sonekiyle türetilmiştir. Latince sözcük Etrüskçe bir sözcükten alıntıdır.

Ek Açıklamalar

İstanbul'daki Balat semt adı, aynı sözcüğün Yunanca biçiminden alınmıştır.

Etiketler: Fransızca, Ses evrimi, Orta Latince, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.