Permatik - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Permatik Kelime Kökeni

marka Permatik plastik saplı atılabilir traş bıçağı markası 1977, Perma-Sharp A.Ş. § İng permanent kalıcı İng automatic otomatik  perma, +matik

Tarihte En Eski Kaynak

"plastik saplı atılabilir traş bıçağı " [ m (1977) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Permatik "plastik saplı atılabilir traş bıçağı markası" ticari markasından alıntıdır. (İlk kullanımı: 1977, Perma-Sharp A.Ş.) Bu sözcük İngilizce permanent "kalıcı" ve İngilizce automatic "otomatik" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için perma, +matik maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

Latinceden Fransızcaya halk dili vasıtasıyla gelen türevlerde par biçimi görülür ( pardon, pardösü, parfe, parfüm, parkur vb.); edebî dil yoluyla alınan sözcüklerde per+ korunur ( perfeksiyon, performans vb.) || Temel biçimi *per olan edat, Hintavrupa dillerinin en karakteristik ögelerindendir. Karş. Hintavrupa Anadilinde *

Etiketler: ticari marka, İlk kullanım, Bileşik kelime, İngilizce, İngilizce kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.