Penisilin - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Penisilin Kelime Kökeni

İng penicillin penicillum mantarından elde edilen bir antibiyotik 1928 Alexander Fleming, İng. kimyacı. YLat penicillum fırça biçiminde uzantıları olan bir tür küf mantarı Lat peniculus [küç.] kuyrukçuk, fırça Lat penis kuyruk +ul+  penis

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1945) : Yeni bir parti penisilin de gönderilmek üzeredir. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce penicillin "penicillum mantarından elde edilen bir antibiyotik" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1928 Alexander Fleming, İng. kimyacı.) İngilizce sözcük Yeni Latince penicillum "fırça biçiminde uzantıları olan bir tür küf mantarı" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince peniculus "kuyrukçuk, fırça" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Latince penis "kuyruk" sözcüğünün küçültme halisidir. Daha fazla bilgi için penis maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Batı Germen dillerinde ortak olan sözcüğün nihai kaynağı belirsizdir.

Etiketler: İngilizce, İlk kullanım, Türeme, Yeni Latince, Türeme, Klasik Latince, küçültme, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.