Pelit - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Pelit Kelime Kökeni

~? Ar ballūṭ بلّوط meşe palamudu Aram balūṭā בלוטא a.a. ~? EYun balanítēs βαλανίτης meşe palamudu şeklinde EYun bálanos βάλανος meşe palamudu  palamut1

Tarihte En Eski Kaynak

ballūt "meşe, quercus ilex" [ Amrdovlat Amasyatsi, Ankidats Anbed (1481 yılından önce) ]
pelit "aynı anlamda" [ Filippo Argenti, Regola del Parlare Turco (1533) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ballūṭ بلّوط z "meşe palamudu" sözcüğünden alıntı olabilir; ancak bu kesin değildir. Arapça sözcük Aramice/Süryanice aynı anlama gelen balūṭā בלוטא z sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Eski Yunanca balanítēs βαλανίτης z "meşe palamudu şeklinde" sözcüğünden alıntı olabilir; ancak bu kesin değildir. Yunanca sözcük Eski Yunanca bálanos βάλανος z "meşe palamudu" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için palamut1 maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

İspanyolca bellota, Portekizce bolota (meşe) Arapçadan alınmıştır. Gerek Arapçadaki, gerek Türkçedeki ses değişimleri açıklanmaya muhtaçtır.

Etiketler: Arapça, Eşkökenlilik, Aramice ve Süryanice, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.