Pejoratif - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Pejoratif Kelime Kökeni

Fr péjoratif kötüleyici İng pejorative kötüleyici, aşağılayıcı << Lat peiorativus a.a. Lat peiorare a.a. Lat peior [kıy.] daha kötü, beter << ALat *ped-ios

Tarihte En Eski Kaynak

[ Meydan-Larousse (1969) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca péjoratif "kötüleyici" veya İngilizce pejorative "kötüleyici, aşağılayıcı" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen peiorativus sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Latince aynı anlama gelen peiorare fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince peior "daha kötü, beter" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Arkaik Latince yazılı örneği bulunmayan *ped-ios sözcüğünden evrilmiştir.

Ek Açıklamalar

Aynı kökten Latince paucus, parvus (küçük), pullus (hayvan yavrusu), İngilizce foal (at yavrusu).

Etiketler: Fransızca, İngilizce, Ses evrimi, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, kıyaslama, Arapça ism-i tafdil, Ses evrimi kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.