Pazar

Fa bāzār بازار çarşı veya pazar, alışveriş edilen yer << OFa vāzār a.a. (Sogd vāçarn a.a. ) << EFa vahā-çarāna- alışveriş-yeri

Tarihte En Eski Kaynak

bazar "1. pazar yeri, 2. pazar günü" [ Codex Cumanicus (1300) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça bāzār بازار z "çarşı veya pazar, alışveriş edilen yer" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen vāzār sözcüğünden evrilmiştir. (NOT: Bu sözcük Soğdca aynı anlama gelen vāçarn sözcüğü ile eş kökenlidir. ) Soğdca sözcük Eski Farsça vahā-çarāna- "alışveriş-yeri" sözcüğünden evrilmiştir.

Ek Bilgi

Ermenice vaçaŗ վաճառ (ticaret) biçimi Eski Farsçadan alıntıdır. Macarca vásár (aynı anlamda) İrani bir dilden arkaik bir alıntı olmalı. Karş. Macarca vásárnap (pazar günü).

Kelime Telaffuzu

Pazar kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Pazar nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Yeni Farsça, Ses evrimi, Orta Farsça, Aynı anlamda, Eşkökenlilik, Soğdca, Eski Farsça kategori veya etiketlerine bağlıdır. Pazar ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play