Pehlivan - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Pehlivan Kelime Kökeni

Fa pahlavān پهلوان bahadır, yiğit, savaşçı << OFa pahlavīk Part, MÖ 3. yy'da İran'ı istila eden ve 450 yıl egemen olan Doğu İran kavmine mensup kişi Sogd pahlawānī a.a. EFa parθava- a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

pehlevān [ Darir (çev.), Kıssa-i Yusuf (1377 yılından önce) : pehlevān-ı hūb yüzlüsin be-nām, ben severem pehlevānı iy kirām ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça pahlavān پهلوان z "bahadır, yiğit, savaşçı" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) pahlavīk "Part, MÖ 3. yy'da İran'ı istila eden ve 450 yıl egemen olan Doğu İran kavmine mensup kişi" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Soğdca aynı anlama gelen pahlawānī sözcüğü ile eş kökenlidir. Soğdca sözcük Eski Farsça aynı anlama gelen parθava- sözcüğü ile eş kökenlidir.

Ek Açıklamalar

Aynı kökten Sanskritçe pitár, Ermenice hayr, Eski Yunanca patēr, Latince pater, Almanca vater, İngilizce father (baba). Ermenice önseste p > h evrimi standarttır.

Etiketler: Yeni Farsça, Ses evrimi, Orta Farsça, Eşkökenlilik, Soğdca, Eşkökenlilik, Eski Farsça kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.