Patates - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Patates Kelime Kökeni

Yun patátes πατάτες [çoğ.] Yun patáta πατάτα kökleri yenen bir bitki, solanum tuberosum İsp patata tatlı patates, ipomea batatas Taino batata a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

patata [ Ahmet Vefik Paşa, Lugat-ı Osmani (1876) ]
patata/patates [ Kamus-ı Türki (1900) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Yeni Yunanca patátes πατάτες z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Yeni Yunanca patáta πατάτα z "kökleri yenen bir bitki, solanum tuberosum" sözcüğünün çoğuludur. Bu sözcük İspanyolca patata "tatlı patates, ipomea batatas" sözcüğünden alıntıdır. İspanyolca sözcük G. Amerika dillerinden Taino dilinde aynı anlama gelen batata sözcüğünden alıntıdır.

Ek Açıklamalar

Amerika kökenli ipomea batatas bitkisinin adı 18. yy sonlarında insan besini olarak İngiltere'de geliştirilen patates bitkisi için kullanılmıştır. Türkiye'ye ilk kez 1830'larda Agaton Ef. tarafından Alibeyköy çiftliğinde yetiştirilmiştir.

Etiketler: Modern Yunanca, çoğul/çokluk hali, Türeme, Modern Yunanca, İspanyolca, Taino kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.