Passiflora

YLat passiflora 1. çarkıfelek ve benzerlerini içeren bitki ailesi, passiflora bitkisinden elde edilen sakinleştirici ilaç 1737 Linnaeus, İsv. botanikçi. Lat flos passionis çarmıh çiçeği § Lat flos, flora çiçek Lat passio acı çekme, özellikle Hz. İsa"nın çarmıha gerilmesi (Lat pati, pass- maruz kalmak, acı çekmek )  pasif, flora

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1948) : Sinir rahatsızlığı ve damar tazyikinin esaslı tedavisi. Terkibi: papaverine, passiflora ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Yeni Latince passiflora "1. çarkıfelek ve benzerlerini içeren bitki ailesi, passiflora bitkisinden elde edilen sakinleştirici ilaç" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1737 Linnaeus, İsv. botanikçi.) Latince sözcük Latince flos passionis "çarmıh çiçeği" deyiminden türetilmiştir. Bu sözcük Latince flos, flora "çiçek" ve Latince passio "acı çekme, özellikle Hz. İsa"nın çarmıha gerilmesi" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Latince sözcük Latince pati, pass- "maruz kalmak, acı çekmek" fiilinden türetilmiştir. ) Daha fazla bilgi için pasif, flora maddelerine bakınız.

Ek Bilgi

KArmaşık yapıdaki çarkıfelek çiçeğinin İsa"nın çarmıha gerilişinin simgelerini taşıdığı inancına 16. yy"dan itibaren rastlanır.

Etiketler: Alıntı, Yeni Latince, İlk kullanım, Türeme, Klasik Latince, Bileşik kelime, Bileşik kelimenin devamı kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play