Pas - Yan Anlam - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Pas - Yan Anlam Kelime Kökeni

İng pass 1. geçme, geçirme, geçiş, 2. geçiş belgesi İng to pass geçmek Fr passer a.a. << OLat passare adım atmak Lat pandere, pass- a.a. << HAvr *petə- açmak, yaymak

Tarihte En Eski Kaynak

"futbolda top geçirme" [ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce pass "1. geçme, geçirme, geçiş, 2. geçiş belgesi" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce to pass "geçmek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Fransızca aynı anlama gelen passer fiilinden alıntıdır. Fransızca fiil Geç Latince passare "adım atmak" fiilinden evrilmiştir. Geç Latince fiil Latince aynı anlama gelen pandere, pass- fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *petə- "açmak, yaymak" biçiminden evrilmiştir.

Ek Açıklamalar

Aynı kökten Latince patere (açmak, yaymak).

Etiketler: İngilizce, Türeme, İngilizce, Fransızca, Ses evrimi, Orta Latince, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.