Parola

İt parola söz << Lat parabola simge, mesel, vecize, anlamlı söz EYun parabolē παραβολη karşılaştırma, kıyas, vecize EYun parabállō παραβάλλω 1. yana atmak, 2. yanyana koymak, karşılaştırmak EYun para+1 bállō, bol- βάλλω, βολ- atmak  balistik

Tarihte En Eski Kaynak

"askeriyede gizli anlamı olan tanıtma sözü, şifre" [ Kahane & Tietze, The Lingua Franca in the Levant (1821) : muntazam askerler beyninde kullanılır parola tabir ettikleri madde-i lafziyye ile birbirine remz ü işaret ederek ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İtalyanca parola "söz" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Latince parabola "simge, mesel, vecize, anlamlı söz" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca parabolē παραβολη z "karşılaştırma, kıyas, vecize" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca parabállō παραβάλλω z "1. yana atmak, 2. yanyana koymak, karşılaştırmak" fiilinden türetilmiştir. Yunanca fiil Eski Yunanca bállō, bol- βάλλω, βολ- z "atmak" fiilinden para+1 önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için balistik maddesine bakınız.

Etiketler: Alıntı, İtalyanca , Ses evrimi, Klasik Latince, Antik Yunanca, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır. Parola ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play