Paraşüt - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Paraşüt Kelime Kökeni

Fr parachute "düşme yardımcısı", a.a. 1777 François Blanchard, Fr. mucit. § Fr parer yardım etmek Fr chute düşüş (<< Lat caduta a.a. Lat cadēre düşmek )  para+2, kadans

Tarihte En Eski Kaynak

[ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca parachute "'düşme yardımcısı', " sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1777 François Blanchard, Fr. mucit.) Fransızca sözcük Fransızca parer "yardım etmek" ve Fransızca chute "düşüş" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen caduta sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Latince cadēre "düşmek" fiilinden türetilmiştir. ) Daha fazla bilgi için para+2, kadans maddelerine bakınız.

Etiketler: Fransızca, İlk kullanım, Bileşik kelime, Fransızca, Fransızca, Ses evrimi, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.