Pandispanya

İt pane di Spagna İspanyol ekmeği İt pane ekmek << Lat panis a.a. << HAvr *pās-t-ni besin, yiyecek HAvr *pā- beslemek  pane

Tarihte En Eski Kaynak

"bir tür hamur işi" [ Ahmet Mithat Ef. (1877) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İtalyanca pane di Spagna "İspanyol ekmeği" deyiminden alıntıdır. İtalyanca deyim İtalyanca pane "ekmek" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen panis sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *pās-t-ni "besin, yiyecek" biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *pā- "beslemek" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için pane maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Karş. Arapça ballūṭ < Aramice/Süryanice balūṭā (meşe palamudu) biçimleri Yunancadan alıntıdır. Hjalmar Frisk, Griechisches Etymologisches Wörterbuch I.213 Yunanca sözcüğün Hintavrupa kökenli olduğunu güçlü delillerle ortaya koyar. Latince glans, Rusça jelud, Ermenice <>i kalin > gaġin կաղին gen. gaġno (aynı anlamda), aynı HAvr sözcüğün refleksleridir. Hintavrupa Anadilinde *gʷ sesi düzenli olarak Latince /g/, Slavca /j/, Ermenice /k/, Yunanca /b/ verir. Watkins 146.

Etiketler: Alıntı, İtalyanca , Türeme, Ses evrimi, Klasik Latince, Aynı anlamda, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır. Pandispanya ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play