Orevuar - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Orevuar Kelime Kökeni

Fr au revoir "yeniden görüşmek üzere", veda sözü § Fr à, au yönelme ve amaç belirten edat Fr revoir yeniden görmek Fr voir görmek << Lat videre, vis- a.a.  ad+, video

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1939) : Dikişçi kız birdenbire: Orevuar! dedi ve uzaklaştı. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca au revoir "'yeniden görüşmek üzere', veda sözü" deyiminden alıntıdır. Fransızca deyim Fransızca à, au "yönelme ve amaç belirten edat" ve Fransızca revoir "yeniden görmek" sözcüklerinin bileşiğidir. Fransızca fiil Fransızca voir "görmek" fiilinden türetilmiştir. Fransızca fiil Latince aynı anlama gelen videre, vis- fiilinden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için ad+, video maddelerine bakınız.

Etiketler: Fransızca, Bileşik kelime, Fransızca, Fransızca, Türeme, Fransızca, Ses evrimi, Klasik Latince, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.