Oksijen - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Oksijen Kelime Kökeni

Fr oxygène Lavoisier'ye göre asitlerin oluşumuna yol açan kimyasal gaz 1787 Antoine de Lavoisier, Fr. kimyacı. § EYun oksýs, oksyd- οξύς, οξυδ- sivri, keskin, ekşi, asit (<< HAvr *ok-su- HAvr *ak- keskin, sivri, ekşi ) EYun genēs γενης doğuran  akro+, +jen1

Tarihte En Eski Kaynak

[ Kamus-ı Türki (1900) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca oxygène "Lavoisier'ye göre asitlerin oluşumuna yol açan kimyasal gaz" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1787 Antoine de Lavoisier, Fr. kimyacı.) Fransızca sözcük Eski Yunanca oksýs, oksyd- οξύς, οξυδ- z "sivri, keskin, ekşi, asit" (NOT: Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ok-su- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ak- "keskin, sivri, ekşi" kökünden türetilmiştir. ) ve Eski Yunanca genēs γενης z "doğuran" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için akro+, +jen1 maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

Suriye ukiyyesi Roma librası ve Bizans litrası ile eşdeğerdir. Latince uncia (librenin onikide biri) adıyla nasıl birleştiğine dair kaynaklarda açıklama bulamadım. Karş. Siegmund Fraenkel, Die Aramäischen Fremdwörter im Arabischen 201-202. İngilizce ounce (librenin onikide biri olan tartı birimi) aynı Latince sözcükten türemiştir.

Etiketler: Fransızca, İlk kullanım, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.