Okka - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Okka Kelime Kökeni

Ar uḳiyya ͭ اوقيّة Suriye bölgesine özgü bir tartı birimi, y. 320 gram Aram uḳiyyā/unḳiyyā אוקיא a.a. EYun oúnkia ούγκια librenin onikide biri olan tartı birimi, y. 27 gram Lat uncia "onikilik", a.a.  ons

Tarihte En Eski Kaynak

ukiyye "bir tartı birimi" [ Kıpçak Türkçesi Sözlüğü (1500 yılından önce) ]
vuḳiyye vulg. oḳa "y. 900 gram eşdeğeri tartı birimi" [ Meninski, Thesaurus (1680) ]
"1283 gram eşdeğeri tartı birimi" [ Kamus-ı Türki (1900) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça uḳiyyat اوقيّة z "Suriye bölgesine özgü bir tartı birimi, y. 320 gram" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice aynı anlama gelen uḳiyyā veya unḳiyyā אוקיא z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca oúnkia ούγκια z "librenin onikide biri olan tartı birimi, y. 27 gram" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Latince uncia "'onikilik', librenin onikide biri olan tartı birimi, y. 27 gram" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için ons maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Okka kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, okka nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Suriye ukiyyesi Roma librası ve Bizans litrası ile eşdeğerdir. Latince uncia (librenin onikide biri) adıyla nasıl birleştiğine dair kaynaklarda açıklama bulamadım. Karş. Siegmund Fraenkel, Die Aramäischen Fremdwörter im Arabischen 201-202. İngilizce ounce (librenin onikide biri olan tartı birimi) aynı Latince sözcükten türemiştir.

Etiketler: Arapça, Aramice ve Süryanice, Antik Yunanca, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.