Hokka - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Hokka Kelime Kökeni

Ar ḥuḳḳa ͭ حقّة ağaç veya fildişi veya mermerden oyma küçük kap veya şişe Aram *ḥuḳḳā oyulmuş şey, oyma Aram #ḥḳḳ חקק oyma, kazıma  hak2

Tarihte En Eski Kaynak

hokka "mürekkep kabı" [ Darir (çev.), Kıssa-i Yusuf (1377 yılından önce) : anı bir ḥuḳḳanuñ içinde kodı, ibn-i yāmini ilerü okudı ]
hokkabaz "bir tür akrobat" [ ÖM (1437) : Lebüŋ menbāˁ durur her gizlü rāza / ağzuŋ benzemişdür ḥuḳḳabāza ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ḥuḳḳat حقّة z "ağaç veya fildişi veya mermerden oyma küçük kap veya şişe" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice yazılı örneği bulunmayan *ḥuḳḳā "oyulmuş şey, oyma" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Aramice/Süryanice #ḥḳḳ חקק z "oyma, kazıma" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için hak2 maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Hokka kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, hokka nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Arapça kef ile ḥakk ve Aramca/İbranice kaf ile ḥaḳḳ (oyma, kazıma) eş anlamlıdır. Kaf ile yazılan hokka sözcüğünün Aramiceden veya onunla akraba bir kuzey lehçesinden Arapçaya geldiği varsayılabilir.

Etiketler: Arapça, Aramice ve Süryanice, Türeme, Aramice ve Süryanice kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.