Obskürantizm - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Obskürantizm Kelime Kökeni

Fr obscurantisme bilgi ve eleştirel düşüncenin yayılmasına karşı olan bakış açısı, aydınlanmacılığın zıddı Fr obscurant karartıcı +ism Fr obscure karanlık Lat obscurus örtülü, karanlık HAvr ob+ *skū-ro- HAvr *(s)keu- örtmek

Tarihte En Eski Kaynak

[ Cemil Meriç, Jurnal (1974) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca obscurantisme "bilgi ve eleştirel düşüncenin yayılmasına karşı olan bakış açısı, aydınlanmacılığın zıddı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca obscurant "karartıcı" sözcüğünden +ism sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Fransızca obscure "karanlık" sözcüğünden türetilmiştir. Fransızca sözcük Latince obscurus "örtülü, karanlık" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *skū-ro- sözcüğünden ob+ önekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *(s)keu- "örtmek" kökünden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

Karş. İtalyanca albergo, Almanca Herberge (pansiyon, lojman). Anlam yelpazesinin kayak turizmiyle sınırlandırılması Türkçeye özgüdür.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Fransızca, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Fransızca, Klasik Latince, Türeme, Hintavrupa Anadili, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.