Obstetrik - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Obstetrik Kelime Kökeni

Fr obstétrique tıpta hamilelik ve doğum uzmanlığı Lat obstetrix "önleyici kadın", ebe Lat obstare önlemek Lat ob+ stare durmak  istasyon

Tarihte En Eski Kaynak

[ Cemil Meriç, Jurnal (1974) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca obstétrique "tıpta hamilelik ve doğum uzmanlığı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince obstetrix "'önleyici kadın', ebe" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince obstare "önlemek" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince stare "durmak" fiilinden ob+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için istasyon maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Karş. İtalyanca albergo, Almanca Herberge (pansiyon, lojman). Anlam yelpazesinin kayak turizmiyle sınırlandırılması Türkçeye özgüdür.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.