Not

Fr/İng note [ ] 1. işaret, alamet, iz, "dikkat et" anlamına gelen işaret, hatırlatma yazısı, 2. müzikte nota << Lat nota a.a. Lat gnoscere, not- bilmek, tanımak << HAvr *gnō- bilmek

Tarihte En Eski Kaynak

"1. hatırlatma yazısı, mülahaza, 2. eğitimde başarı düzeyini gösteren numara" [ TDK, Türkçe Sözlük, 2. Baskı (1955) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca ve İngilizce note "1. işaret, alamet, iz, "dikkat et" anlamına gelen işaret, hatırlatma yazısı, 2. müzikte nota" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen nota sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince gnoscere, not- "bilmek, tanımak" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *gnō- "bilmek" biçiminden evrilmiştir.

Ek Bilgi

Aynı kökten Eski Yunanca gnō-, İngilizce know (bilmek), can (-ebilmek), Almanca kennen (bilmek), können (-ebilmek), Eski Farsça şnā- > Farsça şinūdan (bilmek), Ermenice tsanōt" > dzanot" ծանօթ (bilinen, tanıdık). || Latince fiil, İngilizce know sözcüğüne paralel bir fonetik evrimle, perfekt kökünde /g-/ önsesini kaybetmiştir.

Benzer Kelimeler

Etiketler: Alıntı, Fransızca ve İngilizce , Ses evrimi, Klasik Latince, Aynı anlamda, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır. Not ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play