Norm - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Norm Kelime Kökeni

Fr norme kural, standart, ölçü << Lat norma marangoz gönyesi Etr ~? EYun gnōmon γνώμον 1. bilen, gösteren, 2. marangoz gönyesi EYun gignōskō, gnō- γιγνώσκω, γνω- bilmek, anlamak, yargılamak, ölçmek  not

Tarihte En Eski Kaynak

normatif [ Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Dergisi (1942) ]
norm [ Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Dergisi (1944) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca norme "kural, standart, ölçü" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince norma "marangoz gönyesi" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Etrüskçe bir sözcükten alıntıdır. Etrüskçe bir sözcük Eski Yunanca gnōmon γνώμον z "1. bilen, gösteren, 2. marangoz gönyesi" sözcüğünden alıntı olabilir; ancak bu kesin değildir. Yunanca sözcük Eski Yunanca gignōskō, gnō- γιγνώσκω, γνω- z "bilmek, anlamak, yargılamak, ölçmek" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için not maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Latince sözcük için E-M 439.

Etiketler: Fransızca, Ses evrimi, Klasik Latince, Etrüskçe, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.