Nodül - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Nodül Kelime Kökeni

Fr nodule düğümcük Lat nodulus [küç.] a.a. Lat nodus düğüm, bağ +ul+ << HAvr *nōd-o- HAvr *ned- bağlamak, düğümlemek  aneks

Tarihte En Eski Kaynak

"vücutta veya bir ağ üzerinde düğüm" [ Meydan-Larousse (1969) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca nodule "düğümcük" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen nodulus sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince nodus "düğüm, bağ" sözcüğünün küçültme halisidir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *nōd-o- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ned- "bağlamak, düğümlemek" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için aneks maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Nitro- (azot) ve natro- (sodyum) radikallerinin aynı nihai kökten türediğine dikkat edilmelidir.

Etiketler: Fransızca, Klasik Latince, küçültme, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.