Nisan - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Nisan Kelime Kökeni

Ar nīsān نيسان Rumi takvimin ikinci ayı Aram nisān נסן Arami/İbrani takviminin birinci ayı Akad nisannu 1. yılın ilk ayı, 2. taze mahsul, turfanda Sumer a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

[ Câmi-ül Fürs (1501) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça nīsān نيسان z "Rumi takvimin ikinci ayı" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice nisān נסן z "Arami/İbrani takviminin birinci ayı" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Akatça nisannu "1. yılın ilk ayı, 2. taze mahsul, turfanda" sözcüğünden alıntıdır. Akatça sözcük Sumerce bir sözcükten alıntıdır.

Kelime Telaffuzu

Nisan kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, nisan nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Ay adı olarak Ur III dönem Sumerce ve Eski Babil dönemi kaynaklarından itibaren sıklıkla kaydedilmiştir. Chicago Assy. Dict. v. 11/II. 265-266. Süryaniceden Arapçaya alınan ay adlarından biridir. İbraniceye eski Aramiceden alıntıdır.

Etiketler: Arapça, Aramice ve Süryanice, Akatça, Sumerce kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.