Nikâh - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Nikâh Kelime Kökeni

Ar nikāḥ نكاح [#nkḥ msd.] evlenme işlemi, nikâh OFa nikāh 1. bakma, 2. birine bakma, gözetme, bakımını üstlenme Ave *ni-kāsa bakma, bakım Ave ni+ kas- görmek, farketmek  agâh

Tarihte En Eski Kaynak

[ Mukaddimetü'l-Edeb (1300 yılından önce) : nikāḥ ḳılıştılar, cüftleştiler ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça nkḥ kökünden gelen nikāḥ نكاح z "evlenme işlemi, nikâh" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) nikāh "1. bakma, 2. birine bakma, gözetme, bakımını üstlenme" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde yazılı örneği bulunmayan *ni-kāsa "bakma, bakım" sözcüğü ile eş kökenlidir. Avestaca sözcük Avesta (Zend) dilinde kas- "görmek, farketmek" fiilinden ni+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için agâh maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Nikâh kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, nikâh nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Ha ح‎ ile yazılan Arapça sözcük İslamöncesi dönemde Farsçadan alınmıştır. Karş Farsça nigāh (bakma, bakış), nigehban.

Etiketler: Arapça, Arapça masdar, Orta Farsça, Eşkökenlilik, Avesta, Türeme, Avesta kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.