Nihilizm - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Nihilizm Kelime Kökeni

Fr nihilisme hiçbir şeyin değeri olmadığını öngören siyasi düşünce Friedrich H. Jacobi, Alm. filozof (1743-1819). Lat nihil hiç, hiçbir şey +ism § Lat ne değil Lat hilum çok küçük şey  negatif

Tarihte En Eski Kaynak

nihilizma [ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca nihilisme "hiçbir şeyin değeri olmadığını öngören siyasi düşünce" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: Friedrich H. Jacobi, Alm. filozof (1743-1819).) Fransızca sözcük Latince nihil "hiç, hiçbir şey" sözcüğünden +ism sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Latince ne "değil" ve Latince hilum "çok küçük şey" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için negatif maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Aynı kökten Latince nervus (sinir, kas lifi), İngilizce sinew (kas lifi).

Etiketler: Fransızca, İlk kullanım, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler, Bileşik kelime, Klasik Latince, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.