Kare - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kare Kelime Kökeni

Fr carré kare << Lat quadratus dörtgen Lat quadrare dörtköşe yapmak, dörtlemek Lat quatuor, quadr- dört << HAvr *kʷetwer a.a.  çehar

Tarihte En Eski Kaynak

[ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca carré "kare" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince quadratus "dörtgen" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince quadrare "dörtköşe yapmak, dörtlemek" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince quatuor, quadr- "dört" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *kʷetwer biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için çehar maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Karş. Latince quadraginta (kırk), quadrum (kare), quartus (dörtte bir). Fransızca quatre (dört) sözcüğü Latince quatuor (aynı anlamda) karşılığıdır.

Etiketler: Fransızca, Ses evrimi, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.