Hakaretamiz - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Hakaretamiz Kelime Kökeni

§ Ar ḥaḳāra ͭ حقارة Fa āmēz آميز karışan, karıştıran (Fa/OFa āmēχtan, āmēz- آميختن, آميز karışmak, karıştırmak ) § Fa/OFa ā- آ yönelme, katılma, eklenme bildiren önek HAvr *meik-/meig- karışmak, karıştırmak  miks

Tarihte En Eski Kaynak


Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ḥaḳārat حقارة z ve Farsça āmēz آميز z "karışan, karıştıran" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Bu sözcük Farsça ve Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) āmēχtan, āmēz- آميختن, آميز z "karışmak, karıştırmak" fiilinden türetilmiştir. ) Farsça fiil Farsça ve Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) ā- آ z "yönelme, katılma, eklenme bildiren önek" ve Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *meik- veya meig- "karışmak, karıştırmak" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için miks maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Hakaretamiz kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, hakaretamiz nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Arapça masdar geçişsiz yapıdayken Türkçede geçişli anlam kazanmıştır.

Etiketler: Bileşik kelime, Arapça, Yeni Farsça, Türeme, Yeni Farsça, Bileşik kelime, Yeni Farsça, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.