Miks - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Miks Kelime Kökeni

İng mix karıştırmak (fiil), karışım (isim) Fr mixte karışık Lat mixtus a.a. Lat miscere, mixt- karışmak, karıştırmak << HAvr *mik-sko- HAvr *meik-/meig- a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

miks [ c (1950) : doğru vagon, miks (karışık) nakliyat ve konteyner nakliyatı ]
mikser "karıştırıcı" [ m (1960) : elektrik süpürges, cila makinesi, meyve suyu santrifüjlü mikser ]
miksaj "ses kayıt teknolojisinde harmanlama" [ m (1972) : halen miksaj çalışmaları yapılan son albümü ]
remiks "(müzik sanayiinde) yeniden harmanlamak" [ m (1995) : Amerika'da (...) adların kayıt ve remikslerinde çalışan kardeşler, kendi adlarını verdikleri albümle Türk piyasasına girdiler ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce mix "karıştırmak (fiil), karışım (isim)" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Fransızca mixte "karışık" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen mixtus sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Latince miscere, mixt- "karışmak, karıştırmak" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *mik-sko- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *meik- veya meig- kökünden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

Aynı kökten Eski Yunanca mígnymi, misgō, Farsça ā-mīχtan, ā-mīz (karışmak, karıştırmak).

Etiketler: İngilizce, Türeme, Fransızca, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.