Neva - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Neva Kelime Kökeni

Fa navā نوا melodi, nağme, armoni, (mec.) düzen Ave nivak a.a. Ave ni+ vak-, vaç- seslenmek, söylemek << HAvr *wekʷ- a.a.  avaz

Tarihte En Eski Kaynak

"melodi" [ ÖM (1437) : nevā-yı bülbül ü āvāz-ı dürrāc ]
"müzikte bir perde ve makam" [ Meninski, Thesaurus (1680) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça navā نوا z "melodi, nağme, armoni, (mec.) düzen" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Avesta (Zend) dilinde aynı anlama gelen nivak sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde vak-, vaç- "seslenmek, söylemek" fiilinden ni+ önekiyle türetilmiştir. Avestaca fiil Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *wekʷ- biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için avaz maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Neva kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, neva nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Ermenice nvag նվագ (müzik, nağme) Orta Farsçadan alınmıştır.

Etiketler: Yeni Farsça, Eşkökenlilik, Avesta, Türeme, Avesta, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.