Nemfoman - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Nemfoman Kelime Kökeni

Fr nymphomane aşırı cinsel isteği olan kadın § EYun nymphē νύμφη 1. bakire, genç kız, gelin, 2. klitoris veya kızlık zarı (<< HAvr *nu(m)bh- HAvr *sneubh- gerdeğe girme ) EYun manía μανία delilik  mani3

Tarihte En Eski Kaynak

[ Tıngır & Sinapian, Istılahat Lugati (1892) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca nymphomane "aşırı cinsel isteği olan kadın" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca nymphē νύμφη z "1. bakire, genç kız, gelin, 2. klitoris veya kızlık zarı" (NOT: Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *nu(m)bh- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *sneubh- "gerdeğe girme" kökünden türetilmiştir. ) ve Eski Yunanca manía μανία z "delilik" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için mani3 maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Tıpta daha önce kullanılan métromanie (rahim cinneti) terimi yerine "klitoris cinneti" anlamında kullanılmıştır. Karş. Fransızca nymphotomie (klitoral sünnet).

Etiketler: Fransızca, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.