Nemesis - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Nemesis Kelime Kökeni

İng nemesis ceza ve intikam tanrıçası, eden bulur adaleti EYun némesis νέµεσις a.a. EYun némō νέµω hakkını veya cezasını verme, kadir biçme +sis << HAvr *nem- hakkını veya haddini vermek, ölçmek  +nomi

Tarihte En Eski Kaynak

"tanrılara özgü ölümsüzlük içkisi, ab-ı hayat" [ c (1936) : garb masallarında ilahların, ilahelerin içkisi olarak tanıtılan nektar ]
"arıların çiçekten elde ettiği öz suyu" [ m (1955) ]
"belli oranda şeker ve glikozla seyreltilmiş meyve özü" [ m (1968) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce nemesis "ceza ve intikam tanrıçası, eden bulur adaleti" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen némesis νέµεσις z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca némō νέµω z "hakkını veya cezasını verme, kadir biçme" fiilinden +sis sonekiyle türetilmiştir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *nem- "hakkını veya haddini vermek, ölçmek" biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için +nomi maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Eski Yunanca isim muhtemelen bir Anadolu veya İran dilinden alıntıdır.

Etiketler: İngilizce, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, bkz: Yabancı ekler, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.