Nemesis

İng nemesis ceza ve intikam tanrıçası, eden bulur adaleti EYun némesis νέµεσις a.a. EYun némō νέµω hakkını veya cezasını verme, kadir biçme +sis << HAvr *nem- hakkını veya haddini vermek, ölçmek  +nomi

Tarihte En Eski Kaynak

"tanrılara özgü ölümsüzlük içkisi, ab-ı hayat" [ c (1936) : garb masallarında ilahların, ilahelerin içkisi olarak tanıtılan nektar ]
"arıların çiçekten elde ettiği öz suyu" [ m (1955) ]
"belli oranda şeker ve glikozla seyreltilmiş meyve özü" [ m (1968) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce nemesis "ceza ve intikam tanrıçası, eden bulur adaleti" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen némesis νέµεσις z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca némō νέµω z "hakkını veya cezasını verme, kadir biçme" fiilinden +sis sonekiyle türetilmiştir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *nem- "hakkını veya haddini vermek, ölçmek" biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için +nomi maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Eski Yunanca isim muhtemelen bir Anadolu veya İran dilinden alıntıdır.

Etiketler: Alıntı, İngilizce , Antik Yunanca, Aynı anlamda, Türeme, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır. Nemesis ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play