Nebi - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Nebi Kelime Kökeni

Ar nabī نبى [#nbw sf.] peygamber Aram nbiyā נביא a.a. İbr nābī נבי a.a. İbr/Aram #nba נבא çağırma, ilan etme, bildirme

Tarihte En Eski Kaynak

[ 0 (1400 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça nbw kökünden gelen nabī نبى z "peygamber" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice aynı anlama gelen nbiyā נביא z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük İbranice aynı anlama gelen nābī נבי z sözcüğü ile eş kökenlidir. İbranice sözcük İbranice ve Aramice/Süryanice #nba נבא z "çağırma, ilan etme, bildirme" kökünden türetilmiştir.

Kelime Telaffuzu

Nebi kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, nebi nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Arapça sözcük muhtemelen İbraniceden alıntı olup Arapça nabā < #nbw (uzak durma, itici ve asosyal olma) fiiliyle ilişkisi kurulamaz.

Etiketler: Arapça, Arapça sıfat, Aramice ve Süryanice, Eşkökenlilik, İbranice, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.