Narsisizm - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Narsisizm Kelime Kökeni

Fr narcissisme kendini sevme hastalığı Alm narzissismus a.a. Sigmund Freud, Avst. hekim (1856-1939). EYun Nárkissos Eski Yunan mitolojisinde kendi yansımasına aşık olan genç +ism EYun nárkissos νάρκισσος nergis çiçeği  nergis

Tarihte En Eski Kaynak

[ Kriton Dinçmen, Psikiyatri El Kitabı (1967) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca narcissisme "kendini sevme hastalığı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Almanca aynı anlama gelen narzissismus sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: Sigmund Freud, Avst. hekim (1856-1939).) Bu sözcük Eski Yunanca Nárkissos "Eski Yunan mitolojisinde kendi yansımasına aşık olan genç" özel adından +ism sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca nárkissos νάρκισσος z "nergis çiçeği" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için nergis maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Eski Yunanca isim muhtemelen bir Anadolu veya İran dilinden alıntıdır.

Etiketler: Fransızca, Almanca, İlk kullanım, Türeme, Antik Yunanca, bkz: Yabancı ekler, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.